کود کشاورزی | منابع مغذی برای خاک و گیاه

کود کشاورزی: کود چیست؟ چه تنوعی دارد؟ منشا آن چیست؟

به هر نوع ماده طبیعی یا غیر طبیعی حاوی مواد و عناصر غذایی که در کشاورزی باعث حاصل خیزی خاک شود و یا موجب افزایش کیفی و کمی محصول شود کود اطلاق می شود.

کود کشاورزی چیست

کود، ماده‌ای است که برای بهبود و افزایش عملکرد گیاهان و بهبود خاک کاربرد دارد. انواع مختلفی از کودها وجود دارد که به دو دسته کودهای شیمیایی و کودهای آلی تقسیم می‌شوند.

کودهای شیمیایی به وسیله فرآیند‌های شیمیایی تولید می‌شوند و معمولاً شامل اسیدهای نیتریک و فسفریک است که باعث افزایش مقدار نیتروژن، فسفر و پتاسیم در خاک می‌شود.

کودهای آلی نیز از مواد آلی مانند کود حیوانی، کمپوست، بقایای گیاهی و … تولید می‌شوند و مزایای زیادی دارند، از جمله بهبود بافت خاک، جذب آب بهتر، افزایش عملکرد گیاهان، حفظ حاصلخیزی خاک و کاهش تولید پسماندهای آلی.

به عنوان یک کشاورز یا باغدار، برای استفاده از کود مناسب برای محصولات خود باید با شرایط خاک و نوع محصول خود آشنا شوید و بهتر است در انتخاب کودهای شیمیایی و آلی به مشاوره کارشناسان متخصص مراجعه کنید.

کودها دسته بندی های مختلفی را داراست از جمله آن:

کودهای شیمیایی

کودهای شیمیایی حاوی عناصر مصرفی گیاه می باشند و بسته به مقدار نیاز گیاهان در دو دسته ماکرو یا پرمصرف (ازت-فسفر-پتاس و …) و میکرو یا کم مصرف (آهن-روی-مس و …) تقسیم می شوند.

کودهای شیمیایی به وسیله فرآیند‌های شیمیایی تولید می‌شوند و معمولاً شامل اسیدهای نیتریک و فسفریک است که باعث افزایش مقدار نیتروژن، فسفر و پتاسیم در خاک می‌شود. برخی انواع مهم کودهای شیمیایی عبارتند از:

  1. کود نیتروژنه: این کودها شامل نیترات، آمونیوم نیترات، اوره و سایر ترکیبات نیتروژنی هستند. نیتروژن یکی از عناصر مهم برای رشد گیاهان است و به عنوان یکی از اصلی‌ترین عناصر تشکیل‌دهنده پروتئین، بهبود رشد و توسعه گیاهان از طریق تحریک تولید برگ و ساقه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  2. کود فسفره: این کودها شامل سوپر فسفات، تریپل سوپر فسفات و سایر ترکیبات فسفری هستند. فسفر عنصر مهمی در تشکیل ریشه‌ها، بذرها و گل‌هاست و بهبود رشد گیاهان و افزایش عملکرد آنها را تسهیل می‌کند.
  3. کود پتاسیم: این کودها شامل کلرید پتاسیم، سولفات پتاسیم و سایر ترکیبات پتاسیمی هستند. پتاسیم یکی از عناصر اصلی در تشکیل سلول‌های گیاهی است و نقش مهمی در تنظیم فرآیندهای فیزیولوژیکی گیاه دارد.
بیشتر بدانیم  قیمت سولفات آمونیوم پودری عمده درب کارخانه

در خرید و استفاده از کودهای شیمیایی، بهتر است با توجه به شرایط خاک، نیاز گیاهان و نوع محصولات، کود مناسب را انتخاب کرده و در رعایت دستورالعمل‌های استفاده از آن پیشروی کنید. همچنین باید به این نکته توجه داشت که استفاد

کودهای آلی یا ارگانیک

کودهای آلی یا ارگانیک شامل مواد زیستی و طبیعی هستند که از منابع مختلفی مانند کودهای حیوانی، پسماندهای کشاورزی، کمپوست و … به دست می‌آیند. این کودها شامل عناصری مانند نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم و مواد مغذی دیگر هستند که به رشد و توسعه گیاهان کمک می‌کنند.

کودهای آلی باعث بهبود خاک و افزایش بافت سرمایه گذاری شده در زمین‌های کشاورزی می‌شوند. با استفاده از این کودها، خاک با مواد آلی و عناصر کمبودی که در خود دارد، تقویت می‌شود. همچنین، استفاده از کودهای آلی می‌تواند منجر به کاهش استفاده از کودهای شیمیایی شود که ممکن است باعث آلودگی خاک و آب زیرزمینی شود.

استفاده از کودهای آلی به دلیل خواص ترکیبات آنها مانند آنزیم‌ها، ویتامین‌ها و اسیدهای آمینه به صورت مستقیم به سلامت گیاهان و میوه‌ها و در نتیجه به سلامتی انسان نیز می‌تواند کمک کند. همچنین، استفاده از کودهای آلی می‌تواند به توسعه کشاورزی پایدار کمک کند که به طور مداوم بهبود خاک، حفظ تنوع زیستی و استفاده بهینه از منابع طبیعی را مهم می‌داند.

کودهای بیو لوژیک و یا زیستی

کودهای بیو لوژیک یا زیستی، شامل مواد زیستی هستند که از سرمایه‌گذاری در طبیعت به دست می‌آیند و به صورت بیولوژیکی در خاک فعالیت می‌کنند. این کودها معمولاً شامل باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها و مواد آلی مورد نیاز گیاهان هستند.

بیشتر بدانیم  کود و سم کشاورزی

استفاده از کودهای بیو لوژیک می‌تواند بهبود خاک و رشد گیاهان را افزایش دهد، از علف‌های هرز و بیماری‌های گیاهی کاسته و به دستیابی به محصول با کیفیت و بی‌آفت کمک کند. همچنین، استفاده از این کودها می‌تواند به کاهش استفاده از کودهای شیمیایی و سموم در زمین‌های کشاورزی منجر شود.

کودهای بیو لوژیک برای استفاده در باغ‌ها، مزارع و زمین‌های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند و با توجه به خصوصیات خاک و گیاهان مختلف، می‌توانند به صورت ترکیبی و بهینه مورد استفاده قرار گیرند. در ضمن، استفاده از کودهای بیو لوژیک به دلیل اینکه مواد آنها به صورت طبیعی و بیولوژیکی تولید می‌شوند، به حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی خاک و آب زیرزمینی کمک می‌کند.

کودهای بیو لوژیک و یا زیستی

منابع تامین کود کشاورزی

تامین کودهای شیمیایی، بیولوژیک و آلی می‌تواند از مختلف منابع انجام شود. برخی از منابع جهت تامین کودها عبارتند از:

  1. کارخانجات تولید کود: شرکت‌های تولید کود در سراسر جهان وجود دارند که به تولید کودهای شیمیایی، بیولوژیک و آلی می‌پردازند.
  2. فروشگاه‌های کشاورزی: فروشگاه‌های کشاورزی معمولاً محصولات مورد نیاز کشاورزان شامل کود، بذر و سموم را فروش می‌دهند.
  3. شرکت‌های دیگر: شرکت‌های دیگری نیز می‌توانند کود را در فهرست محصولات خود قرار دهند. برخی از این شرکت‌ها ممکن است فقط به عنوان عرضه‌کننده کود باشند، در حالی که دیگران ممکن است به عنوان عرضه‌کننده محصولات کشاورزی عمل کنند که شامل کود، بذر و سموم است.
  4. سایر منابع: افراد می‌توانند کود را از منابع دیگری مانند بازارهای بزرگ، شرکت‌های توزیعی و … تهیه کنند.

لازم به ذکر است که تهیه کود باید با توجه به نوع کود و نیازهای گیاهان و خاک انجام شود و بهتر است قبل از تهیه کود، با کارشناسان مربوطه مشورت کنید.

منابع تامین کود کشاورزی

خرید انواع کود های کشاورزی

خرید انواع کودها می‌تواند از راه‌های مختلف انجام شود، از جمله:

  1. خرید از فروشگاه‌های کشاورزی: فروشگاه‌های کشاورزی معمولاً انواع کودهای شیمیایی، بیولوژیک و آلی را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند. با مراجعه به این فروشگاه‌ها می‌توانید نیازهای خود را برآورده کنید.
  2. خرید آنلاین: سایت‌های اینترنتی مختلفی برای فروش کودهای مختلف وجود دارند. با مراجعه به این سایت‌ها، می‌توانید کودهای مورد نیاز خود را به صورت آنلاین سفارش دهید و درب منزل تحویل بگیرید.
  3. خرید از کارخانه‌های تولید کود: برخی از کارخانه‌های تولید کود به صورت مستقیم به مشتریان خود فروش می‌کنند. با مراجعه به این کارخانه‌ها می‌توانید به صورت مستقیم از آن‌ها کود مورد نیاز خود را تهیه کنید.
بیشتر بدانیم  فروش ویژه اسید بوریک کشاورزی

لازم به ذکر است که قبل از خرید کود، بهتر است با کارشناسان مربوطه مشورت کنید تا بتوانید کود مناسب برای نیازهای خود تهیه کنید. همچنین باید در نظر داشت که استفاده از کودهای بیش از حد و نادرست ممکن است به طور معکوس برای خاک و گیاهان مضر باشد، بنابراین باید به مقادیر مورد نیاز و نوع کود مناسب توجه کنید.

پرسش و پاسخ

کودهای آلی چیست و به چه دردی می‌خورند؟

کودهای آلی، نوعی کود طبیعی هستند که از منابع زندگی گیاهان، مانند کمپوست، سبزیجات خشک، ظروف گل‌های خانگی و … تهیه می‌شوند. این نوع کودها حاوی اجزای غذایی طبیعی مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند و همچنین در کاهش شیمیایی شدن خاک و بهبود ساختار خاک نیز موثرند. استفاده از کودهای آلی به دلیل اینکه مواد شیمیایی آنها کمترین میزان از آلودگی را ایجاد می‌کنند، بهبود کیفیت خاک و بالا بردن عملکرد گیاهان منجر خواهد شد.

کودهای بیولوژیک به چه شکلی می‌توانند به بهبود خاک و گیاهان کمک کنند؟

کودهای بیولوژیک، از جمله کودهای زیستی هستند که با استفاده از آلودگی‌های میکروبی و فرآورده‌های آنها تهیه می‌شوند. این نوع کودها می‌توانند با فعال‌سازی تجزیه خاک توسط میکروارگانیسم‌ها، بهبود ساختار خاک و در نتیجه بهبود رشد و عملکرد گیاهان را موجب شوند. به عنوان مثال، برای بهبود وضعیت خاک و بهبود رشد گیاهان، کودهای بیولوژیکی مانند کود قارچی، کود تریکو‌درما، کود نیتروکومپوست و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

Rate this post

Originally posted 2019-04-02 12:46:00.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما