کود کشاورزی نیترات پتاسیم و قیمت خرید آن

کود کشاورزی نیترات پتاسیم با قیمت مشخص شده ای در بازار های کشور مان ارائه می گردد. این محصولات با توجه به کارایی که در زمینه های مختلف دارند بسیار مورد توجه مشتریان ایرانی قرار می گیرند.
می دانیم که در بازار ها کود‌های کشاورزی در نمونه های مختلفی به فروش گذاشته می شود که نمونه ای از آن ها کود های شیمیایی هستند.

انواع کود های شیمیایی

در کشاورزی می توانیم از کود های کشاورزی مختلفی استفاده کنیم که هر کدام از آن ها طبق قاعده و قوانین خاصی در کارخانه های تولیدی ساخته می شوند. نمونه بارز آن ها کود‌های شیمیایی هستند که با استفاده از مواد شیمیایی تولید می شوند.

1- کودهای کامپوست: این کودها شامل مواد آلی نشده، مثل کودهای زباله و کودهای گیاهی هستند که به صورت تجزیه و تحلیل در زمان طولانی توسط باکتری‌ها و قارچ‌ها تبدیل به کود می‌شوند. این کودها بیشتر برای باغبانی و کشاورزی باغی به کار می‌روند.

2- کودهای شیمیایی آنیونی: این کودها شامل ترکیبات شیمیایی مانند نیترات، فسفات و پتاسیم هستند که به صورت آنیون به گیاهان عرضه می‌شوند. این کودها بیشتر برای کشاورزی زراعی و صنعتی به کار می‌روند.

در بازار ها شاهد فروش انواع اقسام مختلفی هستیم که در ادامه مطلب به چند نمونه از آن ها اشاره کرد:

 •  کود کشاورزی نیترات پتاسیم
 • کود کشاورزی سولفات آمونیوم
 • کود کشاورزی کلرور پتاسیم
 • کود کشاورزی ازت
 • کود کشاورزی سولفات منگنز

کود کشاورزی نیترات پتاسیم

کود نیترات پتاسیم

کود نیترات پتاسیم یکی از کودهای شیمیایی است که از ترکیب پتاسیم و نیترات ساخته می‌شود. این کود معمولاً به عنوان یکی از کودهای مهم باغبانی و زراعت استفاده می‌شود و برای رشد و توسعه صحیح گیاهان بسیار مفید است.

کود نیترات پتاسیم برای گیاهان به دلیل حاوی پتاسیم، عنصری که برای توسعه و رشد سلول‌ها، ایجاد مقاومت در برابر بیماری‌ها و استحکام در برابر شرایط نامساعد محیطی مورد نیاز است، مفید است. همچنین نیتروژن حاوی در این کود نیز به گیاهان کمک می‌کند تا رشد بهتری داشته باشند و بتوانند با مشکلات محیطی مانند خشکی و سرماکشی مقابله کنند.

استفاده از کود نیترات پتاسیم به عنوان یکی از کودهای اصلی در زراعت و باغبانی، می‌تواند به افزایش عملکرد و کیفیت محصولات منجر شود. همچنین، به دلیل مزایای اقتصادی و محیطی مرتبط با استفاده از کودهای شیمیایی، استفاده از کود نیترات پتاسیم در کشاورزی همواره مورد توجه قرار گرفته است.

ساختار نیترات پتاسیم

مزایای آن

کود نیترات پتاسیم یکی از کودهای شیمیایی است که برای افزایش محصول در کشاورزی استفاده می‌شود. برخلاف بسیاری از کودهای دیگر که تنها چند عنصر غذایی را در اختیار گیاه می‌گذارند، نیترات پتاسیم شامل سه عنصر غذایی اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم می‌باشد که به کشت ها کمک می کند تا بهترین شکل ممکن رشد کنند.

بیشتر بدانیم  فروشنده عمده کود نیترات کلسیم گوجه

ویژگی های کود نیترات پتاسیم عبارتند از:

 • حاوی پتاسیم بالا و درصد کمی نیتروژن و فسفر
 • قابلیت حل شدن در آب بسیار خوب
 • عدم تاثیر منفی بر رطوبت خاک و خاک اسیدی
 • عدم سمیت برای گیاهان و محیط زیست

فواید کود نیترات پتاسیم برای گیاهان عبارتند از:

 • افزایش رشد گیاهان به ویژه در مراحل نمونه‌برداری و گلدهی
 • افزایش تحمل به تنش خشکی، سرما، بیماری‌ها و آفات
 • افزایش مقاومت در برابر آب و هوای سرد و گرم
 • افزایش عمر میوه و سبزیجات
 • افزایش مقدار ترشحات گیاهی و کیفیت محصول

استفاده از کود نیترات پتاسیم در روند کشت و کار، بهبود عملکرد گیاهان را تضمین می کند و باعث افزایش تولید محصول و بهبود کیفیت محصولات کشاورزی می شود.

ساختار کود نیترات پتاسیم

کود نیترات پتاسیم با فرمول شیمیایی KNO3 شناخته می‌شود. این کود حاوی 13 درصد نیتروژن قابل جذب توسط گیاه، 46 درصد پتاسیم از نوع کاتیونی (K+) و 0 درصد فسفر است. ترکیب دقیق کود نیترات پتاسیم بسته به تولید کننده و کشور مبدأ آن متفاوت است. به طور کلی، این کود معمولا به صورت بلورهای سفید به فروش می‌رسد.

موارد مصرف کود نیترات پتاسیم

کود نیترات پتاسیم به دلیل داشتن مقدار زیادی پتاسیم که یکی از مهم‌ترین عناصر مورد نیاز گیاهان است، در بسیاری از زمینه‌های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از موارد مصرف این کود عبارتند از:

 1. افزایش عملکرد و بهبود کیفیت محصولات کشاورزی
 2. افزایش مقاومت گیاهان به شرایط نامساعد محیطی مانند سرما، خشکی و شوری خاک
 3. بهبود خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک مانند ساختار خاک، میزان تهویه، حاصلخیزی و مواد معدنی خاک
 4. کاهش نیترات در خاک و آب زیرزمینی و افزایش پایداری محیط زیست
 5. استفاده در صنایع مختلف به عنوان یکی از مهمترین مواد اولیه، مانند صنایع شیمیایی و تولید کاغذ

در کل، استفاده از کود نیترات پتاسیم می‌تواند بهبود قابل توجهی در عملکرد گیاهان و در نتیجه افزایش سوددهی برای کشاورزان داشته باشد.

موارد مصرف کود نیترات پتاسیم

میزان و نحوه مصرف کود نیترات پتاسیم

مصرف کود نیترات پتاسیم بستگی به نوع خاک، محصول کشت شده، نیاز گیاه و سایر شرایط محیطی دارد. به طور کلی، برای بیشتر محصولات کشاورزی، میزان پیشنهادی کود نیترات پتاسیم بین 100 تا 200 کیلوگرم در هکتار است. با این حال، در صورت نیاز، می توان میزان کود را تا 300 کیلوگرم در هکتار افزایش داد.

نحوه مصرف نیز بستگی به نوع کود نیترات پتاسیم دارد. در صورت استفاده از کود نیترات پتاسیم آبی، باید از طریق آبیاری بارانی یا آبیاری مستقیم استفاده شود. همچنین، می توان از کود نیترات پتاسیم گرانولی در خاک پخش کرده و سپس با آب آبیاری کرد. در هر دو حالت، مصرف کود نیترات پتاسیم باید با توجه به شرایط جوی و نیاز گیاه صورت گیرد.

فروش عمده کود نیترات پتاسیم

برای فروش عمده کود نیترات پتاسیم می‌توان با شرکت‌های تولید کننده و یا شرکت‌های پخش کود در ارتباط بود. این شرکت‌ها معمولاً از طریق وب سایت‌های خود اطلاعات تماس خود را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. همچنین می‌توان از طریق بازارهای مربوطه و صنایع وابسته به کشاورزی نیز این کود را تهیه کرد. برای مصرف عمده کود نیترات پتاسیم نیز معمولاً از تجهیزات و دستگاه‌های خاصی استفاده می‌شود که برای آمیزش کود با خاک بهینه‌سازی شده‌اند. همچنین باید به میزان و نحوه استفاده از کود نیترات پتاسیم توجه شود تا در استفاده صحیح و بهینه از این کود تأثیر گذار باشد.

بیشتر بدانیم  قیمت روز کود نیترات کلسیم مایع داتیس

شرکت تولید کننده کود کشاورزی نیترات پتاسیم

از جمله کود های کشاورزی شیمیایی که نظر مشتریان زیادی را در بازار ها به خود جلب کرده است کود کشاورزی نیترات پتاسیم می باشد. این کودها به صورت پودری هستند که در مرحله استفاده به صورت مایع در می آیند. شرکت های تولید کننده بسیاری کود های کشاورزی نیترات پتاسیم را در بسته بندی های 25 کیلویی ارائه می دهند.

شرکت‌های تولید کننده کود کشاورزی نیترات پتاسیم در سراسر جهان وجود دارند، اما مهمترین و بزرگترین شرکت ها عبارتند از:

 1. شرکت پتروشیمی کویت: این شرکت بزرگ تولید کننده نیترات پتاسیم در جهان است و تولیدات آن به بیشتر کشورهای جهان صادر می‌شود.
 2. شرکت پتروشیمی شیمیایی کرمانشاه: این شرکت نیز یکی از بزرگترین تولید کنندگان نیترات پتاسیم در ایران و جهان است و تولیدات آن به دیگر کشورها نیز صادر می‌شود.
 3. شرکت‌های پتروشیمی در جهان مانند شرکت‌های پتروشیمی سایپا و شرکت‌های پتروشیمی مختلف در چین، روسیه، آلمان، کانادا و آمریکا نیز تولید کننده نیترات پتاسیم هستند.

نیترات پتاسیم یک کود بسیار مهم و ضروری برای کشاورزی است که به گیاهان پتاسیم و نیتروژن را فراهم می‌کند. همچنین، این کود برای افزایش محصولات، بهبود کیفیت محصولات و افزایش مقاومت گیاهان در برابر بیماری‌ها و آفات نیز مؤثر است.

که در ادامه مطلب نام برخی ازشرکت ها را ذکر می کنیم که به قرار زیر است:

 •  شرکت تولیدی کود نیترات پتاسیم پرتو کشت آریا
 • شرکت تولیدی کود نیترات پتاسیم رشدینه طلایی سبز
 • شرکت تولیدی کود نیترات پتاسیم مهندسی کشاورزی فدک
 • شرکت تولیدی کود نیترات پتاسیم آرتام نیک پی کارا
 • شرکت تولیدی کود نیترات پتاسیم ایران شیمی

کود کشاورزی نیترات پتاسیم

قیمت کود نیترات پتاسیم

کود کشاورزی نیترات پتاسیم در بازار های کشور ما به طور عمده بیشتر معامله می شود. این محصولات با توجه به این که در شرکت های تولیدی مختلفی برای فروش آماده می شود می توان آن ها را در قیمت های مختلفی خریداری کرد. قیمت ها بر اساس عوامل متعددی تعیین می شود که می تواند در انتخاب مشتریان تاثیر گذار باشد. در ادامه مطلب عوامل مورد نظر را ذکر می کنیم که به قرار زیر است:

 •  بسته بندی کود نیترات پتاسیم
 • شرکت تولید کننده کود نیترات پتاسیم
 • نحوه فروش کود نیترات پتاسیم
 • میزان عرضه و تقاضا کود نیترات پتاسیم
 • نوع کود کشاورزی
بیشتر بدانیم  کود کشاورزی ارومیه با پائین ترین قیمت

قیمت کود نیترات پتاسیم به عوامل مختلفی مانند کیفیت کود، بازار فروش، نرخ ارز، شرایط جوی، هزینه‌های حمل و نقل و … بستگی دارد. این قیمت برای هر کشور و منطقه ممکن است متفاوت باشد و به صورت دوره‌ای نیز تغییر کند. برای مثال، در بازار جهانی، قیمت نیترات پتاسیم در سال 2021 به دلیل کاهش تقاضا، پایین‌تر از سال‌های قبل بوده است.

به عنوان یک مثال، در بازار ایران، قیمت کود نیترات پتاسیم در نیمه اول سال 1400 (2021)، بین 9 تا 11 هزار تومان برای هر کیلوگرم بوده است. البته قیمت این کود بسته به شرایط بازار و کشور می‌تواند تغییر کند. همچنین در کشورهای دیگر، مانند آمریکا، قیمت نیترات پتاسیم بین 500 تا 600 دلار برای هر تن است.

لازم به ذکر است که قیمت کود نیترات پتاسیم نباید تنها معیار خرید آن باشد، بلکه باید به عوامل دیگری مانند نحوه استفاده، میزان نیاز گیاهان و تأثیر آن بر روی عملکرد و کیفیت محصولات نیز توجه شود.

کود کشاورزی نیترات پتاسیم

بازار کود نیترات پتاسیم

کود نیترات پتاسیم در بازار های کشور ما به سبب کارایی عالی، معمولا به طور عمده عرضه می شود. این محصولات به همین سبب است که دارای بازار های پر رونقی می باشد.

بازار کود نیترات پتاسیم، یکی از بازارهای مهم در صنعت کشاورزی است. این کود با عنوان پتاسیم نیترات هم شناخته می‌شود و به عنوان یک منبع اصلی پتاسیم و نیتروژن در تولید کودهای شیمیایی استفاده می‌شود.

بازار کود نیترات پتاسیم، یکی از بازارهای مهم کودهای شیمیایی است که در آن نیترات پتاسیم به عنوان یک کود با ارزش به فروش می‌رسد. محتوای این کود، بستگی به نوع و میزان آلاینده‌های موجود در آن دارد.

نیترات پتاسیم، یک نوع کود کامل است که شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم می‌باشد. این کود باعث افزایش رشد گیاهان، بهبود کیفیت محصولات و افزایش عملکرد در بسیاری از محصولات زراعی مانند سیب‌زمینی، آفتابگردان، گندم و غیره می‌شود.

کشورهایی که به دلیل شرایط اقلیمی و خاکی نیاز به استفاده از کود نیترات پتاسیم دارند، به عنوان بازارهای مهم این کود محسوب می‌شوند. برخی از این کشورها عبارتند از:

 • چین
 • هند
 • برزیل
 • آمریکا
 • روسیه
 • کره جنوبی
 • ترکیه
 • تایلند
 • مکزیک
 • اندونزی

بازار کود نیترات پتاسیم

همچنین در بازار جهانی، شرکت‌هایی مانند یورال‌پتاسیم، پتروشیمی‌های ایران و کمپینیا دوسامس از بزرگترین تولیدکنندگان کود نیترات پتاسیم هستند و محصولاتشان در بازارهای جهانی به فروش می‌رسد.

با توجه به رشد جمعیت جهانی و نیاز روزافزون به غذا، بازار کود نیترات پتاسیم در سال‌های آتی به دلیل نیاز رو به افزایش کشورها به این کود، رشد خواهد کرد.

علاوه بر بازارهای جهانی، بازار داخلی نیز یکی از بازارهای مهم برای کود نیترات پتاسیم است. در ایران، برخی شرکت‌های تولید کننده کود نیترات پتاسیم وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به پتروشیمی‌های ایران، یورال‌پتاسیم، شرکت پتروشیمی تخت جمشید و آبادان پتروشیمی اشاره کرد.

Rate this post

Originally posted 2019-05-14 21:49:36.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما